centrum kultury.

listopad 7, 2013

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej NOWE ŻERNIKI wraz z zagospodarowaniem terenu we Wrocławiu.

Autorzy: Tomasz Lichota, Łukasz Zarzycki, Bartłomiej Damczyk, Natalia Dymna

Projekt zakwalifikowany do 2. etapu.

Teren objęty opracowaniem znajduje się na zamknięciu dwóch głównych osi parkowo-rekreacyjnych (w kierunkach wschód oraz południe) powstającego osiedla Nowe Żerniki, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego zbiornika wodnego.

W północnej części terenu znajduje się budynek centrum kultury – istniejący bunkier rozbudowany w kierunku południowym, mieszczący dziedziniec (patio), z którego prowadzą główne wejścia do centrum oraz (w przypadku np. otwartych wystaw) bezpośrednio do sali widowiskowej zlokalizowanej w schronie. Patio jest otwarte od wschodu na osiedlowy bulwar. Patio może pełnić rolę letniej sceny wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy plenerowe, warsztaty) oraz spontanicznych zgromadzeń lokalnej społeczności.

Projektowany budynek centrum kultury otwarty jest w kierunku południowym na taras przechodzący w plażę, połączoną ze zbiornikiem wodnym.

W południowej części terenu przewiduje się trawiastą polanę z możliwością łagodnego zejścia do tafli wody oraz obserwowania ekspozycji tarasu budynku centrum kultury. Polana będzie zacieniona wysokimi drzewami.

Taras na co dzień służyć będzie przyległym do południowej fasady pomieszczeniom centrum kultury (kawiarnia, klub seniora, sala dla dzieci, kuchnia społeczna), okazjonalnie może funkcjonować jako scena letnia przyległej do niego sali zajęć teatralno-ruchowych. Przewiduje się wykonanie mobilnego fragmentu sceny w formie barki, która może przenieść wydarzenia sceniczne na taflę przyległego zbiornika wody.

Dodatkowym walorem tak usytuowanego tarasu będzie efekt odbicia w tafli wody, przy oświetleniu słonecznym od południa.

Zgodnie z wymogami MPZP przewiduje się parking (od północy) oraz dodatkowe miejsca postojowe w formie zatoki ulicy od strony zachodniej. Wzdłuż ulic od strony zachodniej przewiduje się parking dla rowerów oraz miejsce postojowe dla autobusu.

Obsługa budynku centrum kultury (dostawy, wejście dla artystów) odbywa się poprzez wydzielony od północy zamykany parking.

Ideą projektową jest stworzenie obiektu otwartego, przestrzennego i przyjaznego użytkownikowi – czyli spełnienie odwrotności definicyjnej bunkra. Dlatego przyjęto zasadę kontrastu między istniejącym obiektem a projektowaną rozbudową.

Nowa część wykonana będzie w konstrukcji lekkiej, szkieletowej, podczas gdy istniejący bunkier będzie epatować surowością żelbetowych murów.

Nie należy dopuścić, aby bunkier dominował nad obiektem w sensie symbolicznym. Jego ciężki militarny charakter oraz tragiczna metryka (najpewniej był zbudowany rękami więźniów przymusowych, miał też pomóc utrwalić nazistowską władzę) zasługują na symbol przeinaczający jego obronny nieprzyjazny sens.

Proponuje się, usytuowane na osi założenia, symbolicznie ukształtowane wejście do bunkra, w formie wyłomu w murze. Jest to czytelny sygnał przestrzenny, mówiący, że idea społeczeństwa totalitarnego poddała się idei otwartego, współpracującego społeczeństwa, jakiemu dedykowane jest eksperymentalne osiedle „Nowe Żerniki”.

Powierzchnia użytkowa razem ~ 1380 m2

  • Skills:konkursy  /  użyteczność publiczna